GIS Day 2023
Tegoroczne święto GIS, czyli GIS Day 2023 na UWM odbyło się 17 listopada. Jego celem jest podkreślenie roli GIS w analizie i zrozumieniu danych przestrzennych. Za organizację wydarzenia odpowiadały Instytut Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM oraz Międzynarodowe Koło Naukowo-Badawcze GIS Code.
GIS to nic innego, jak system informacji geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych, z którego obecnie korzystamy już wszyscy. Niech nikogo nie myli określenie: „informacja geograficzna”. W GIS jest wszystko. Sztuka polega na tym, jak te dane z systemu wyciągnąć. Tego między innymi uczą się studenci Wydziału Geoinżynierii UWM. Uczą się, ale i pokazują młodszym kolegom, jak GIS można w praktyce wykorzystywać. Przedstawili na ten temat aż 10 prelekcji i 9 posterów.
Podczas GIS Day można więc było dowiedzieć się np., że system jest wykorzystywany do tworzenia grafiki 3D w grach komputerowych. Jest ona teraz w nich tak realistyczna, jak fotografia.
– Obecnie często do jej tworzenia już nie wykorzystuje się zdjęć. Bo to za długo trwa i obarczone jest ryzykiem. Fotograf musi czekać na odpowiednią porę dnia, pogodę, sytuacje itp. Grafik wszystkie dane potrzebne do tworzenia grafiki może pobrać z chmury danych GIS. Musi tylko umieć to zrobić przy pomocy odpowiedniego programu – opowiadał Adam Garustowicz, student III roku gospodarki przestrzennej.
Justyna Zygadło, jego rok młodsza koleżanka z tego samego kierunku, pokazała słuchaczom, jak przy pomocy GIS i odpowiednich programów można bez pomiarów w terenie wyznaczyć najbardziej odpowiednie miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych w Kortowie. Okazuje się, że tym miejscem są budynki koło Jeziora Starodworskiego.
– Dane pobrałam z ogólnie dostępnego i bezpłatnego Geoportalu. Zajęło mi to pięć dni. Ale dalsza ich selekcja i przetwarzanie trwały 6-7 miesięcy. Uwielbiam GIS. Tam jest wszystko. W przyszłościm, w pracy chciałabym się zajmować analizą i przetwarzaniem danych z GIS, aby sporządzać np. plany zagospodarowania przestrzennego, monitoringu – mówi Justyna.
Studenckim prelekcjom przysłuchiwało się ponad 160 uczestników z IV i V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz zespołów szkół w Iławie i Szczytnie.
– Zaprosiliśmy ich, aby pokazać im, co to jest GIS i jakie otwiera możliwości, ale także po to, aby pokazać nasz wydział i kierunki kształcenia. Obecnie wykorzystania GIS uczymy nie tylko na kierunkach związanych z gospodarką przestrzenną, ale i na budownictwie, bo ten system ciągle się rozwija. Mamy na wydziale dostęp do ArcGIS – najnowocześniejszego programu komercyjnego umożliwiającego tworzenie i przetwarzanie istniejących map, analizę danych przestrzennych, ich wizualizację oraz zarządzanie danymi w geobazach. Dlatego nasi absolwenci idąc do pracy, są w już w pełni przygotowani do wykonywania ważnych zadań, o czym świadczą chociażby dzisiejsze prelekcje studenckie – zaznacza dr inż. Marek Ogryzek, kierownik Laboratorium GIS, współorganizator dnia.
Wyniki konkursu na najciekawszy poster:
1 miejsce:
Ida Nawrocka, Gołota Natalia, Mężykowska Anna (ZS nr 3 w Szczytnie)
2 miejsce:
Konrad Kaliniewicz (V LO w Olsztynie)
Julia Kornas, Dominika Grabińska, Marta Nowicka (V LO w Olsztynie)
3 miejsce:
Ignacy Choroszewski (IV LO w Olsztynie)
Wyniki konkursu na najciekawsze wystąpienie:
1 miejsce:
Adrianna Drężek, Dawid Rożankiewicz – DroneMapping: Twoje Narzędzie do BIM i GIS
2 miejsce:
Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo
Ewa Antonowicz, Katarzyna Zglejc – Wirtualny spacer po Olsztynie z wykorzystaniem narzędzi ArcGis Pro
Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?
Julia Lipner, Marlena Wcisło – Zastosowanie fotogrametrii w BIM i GIS
3. miejsce:
Adam Garustowicz – Wykorzystanie GIS w programach graficznych 3D
Marta Woźniak, Justyna Zygadło – Nieoczywista turystyka w rozumieniu młodzieży
Nagrody specjalne
Nagroda dziekana Wydziału Geoinżynierii:
Justyna Zygadło – Potencjał solarny miasteczka akademickiego Kortowo
Dawid Rutkowski – Mapa w służbie inżynierii sanitarnej: Jak nowoczesne technologie mapowe kształtują przyszłość projektowania sieci sanitarnej?
Nagroda firmy ESRI Polska:
Nadia Kamińska, Amelia Łapszewicz (V LO w Olsztynie)
źródło: UWM