Studiuj Geoinformatykę

Czy wyobrażasz sobie jakby wyglądało twoje życie bez możliwości korzystania z technologii geoinformacyjnych? Przecież codziennie korzystasz z serwisów mapowych. A wiesz kto z pasją każdego dnia tworzy nowe zestawy informacji dla Ciebie? To geoinformatyk.

Geoinformatyk, czyli kto? Zawód, który łączy kompetencje obejmujące nauki geoinformacyjne z umiejętnościami informatyka. Ten kierunek kształcenia na Wydziale Geoinżynierii wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego świata. Interdyscyplinarnie łączy umiejętności gromadzenia i przetwarzania zbiorów danych, promowania myślenia analitycznego, zarządzania informacją przestrzenną, programowania i projektowania elementów infrastruktury informacji przestrzennej oraz zapewnia szeroką wiedzę na temat opracowywania produktów geoinformacyjnych wspomagających inne dziedziny gospodarki.

Geoinformatyka to przede wszystkim możliwość pracy z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie pozyskiwania danych. Studia te przygotują do pracy w zawodzie geodeta geoinformatyk. Studenci będą mieli możliwość pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych platform oraz sensorów pomiarowych. Nauczą się pozyskiwać dane z wykorzystaniem platform naziemnych (statycznych lub mobilnych), lotniczych (Bezzałogowe Statki Powietrzne, zwane powszechnie dronami), wodnych (łódź do pomiarów hydroakustycznych) i podwodnych (roboty podwodne). W ramach warsztatów będą mogli wykonać pomiary z wykorzystaniem skanerów laserowych, kamer fotogrametrycznych, kamer 360, echosond jedno i wielowiązkowych, georadarów oraz innych nowoczesnych sensorów pomiarowych.

A co mówi dziekan Wydziału o nowym kierunku? Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z dr. hab. inż. Dariuszem Popielarczykiem, prof. UWM

  • bezzałogowe statki powietrzne

fot. Janusz Pająk zajęcia dron

fot. Janusz Pająk zajęcia dron

dron

  • HoloLens  bezprzewodowe okulary rzeczywistości mieszane

okulary

  • Podwodny dron

  • Georadary

/Georadary swoimi falami sięgaja nawet 8 metrów w głąb ziemi/

georadar

  • odbiorniki GNSS, skanery laserowe

zajęcia praktyczne

 

W kolejnych latach poznają metody przetwarzania danych. Dowiedzą się jak budowane są serwisy typu google maps, geoportal.gov.pl. Jak działają nawigacje samochodowe oraz jak budować własne serwisy webowe oraz aplikacje mobilne oparte na mapach.

Znajdą odpowiedź na pytanie dlaczego popularne gry typu FPP (ang. First Person Player) bazują na aktualnych trójwymiarowych modelach miast i skąd one pochodzą? Uzyskają wiedzę w jaki sposób łączyć dane pochodzące z wielu źródeł danych, w celu wyeliminowania ograniczeń pojedynczych metod pomiarowych i minimalizacji błędów.

Będą w stanie tworzyć własne bazy danych oraz aplikacje webowe i mobilne. Zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, wykorzystania systemów GIS oraz BIM, a także modelowania obiektów 3D.


a to tak w skrócie:

  • 3,5-letnie studia kończące się uzyskaniem tytułu inżyniera, które doskonale przygotowują do wykonywania zawodu zarówno geoinformatyka, jak i geodety;
  • wiedzę z zakresu obsługi najnowszej generacji sprzętu do zbierania i analizowania danych w celu ich wykorzystywania w różnych dziedzinach gospodarki: drony, odbiorniki satelitarne GNSS, georadary, skanery laserowe, echosondy hydrograficzne;
  • możliwość korzystania z wyjazdów w ramach programu Erasmus do 26 państw partnerskich (60 uczelni) – m.in. Hiszpania, Włochy, Turcja, Norwegia, Portugalia, Finlandia, Niemcy;
  • możliwość uczestnictwa w kołach naukowych pogłębiających twoje zainteresowania.

Kierunek geoinformatyka to propozycja dydaktyczna ze wszech miar nowoczesna, wartościowa poznawczo i aplikacyjna w wymiarze rynkowym, uwzględniająca zmiany zachodzące we współczesnym świecie.